Tadeusz Gadacz jest profesorem filozofii na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Wykłada także w Szkole Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Krakowie. Był uczniem i wieloletnim współpracownikiem ks. prof. Józefa Tischnera i prof. Barbary Skargi. W latach 2004-2008 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, a w latach 2009-2017 był dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W latach 2003-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Przez wiele lat był także przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Etycznego.
Zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią człowieka, etyką, myśleniem krytycznym, analizą zmian kulturowych i cywilizacyjnych, kondycją edukacji. Jest autorem ponad 300 publikacji. Ostatnio opublikował: Rozmowy o życiu, Polsce i religii (2021), Etykę dobromyślności (2023), Krótką historię filozofii współczesnej (2023), Myślenie krytyczne (2024). Przetłumaczył na język polski Franza Rosenzweiga Gwiazdę zbawienia.
W 2002 otrzymał od prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego nagrodę dla najlepszego nauczyciela akademickiego Mazowsza, a w 2003 nagrodę Ministra Kultury za najlepszą publikację naukową (wraz z B. Milerskim).
W 2008 został wybrany przez studentów najlepszym wykładowcą w historii Collegium Civitas. Wygłaszał liczne prestiżowe wykłady, w tym: na zamknięcie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, w Polskim Parlamencie podczas Konferencji Bezpieczeństwa NATO. Publikuje artykuły i wywiady w “Gazecie Wyborczej”, “Polityce”, “Newsweeku”.