Energia społeczna wystawiona na próbę
W Open Eyes Economy uważamy, że energia społeczna powstaje między ludźmi. To ich relacje i współdziałanie ją tworzy, pomnaża, odnawia i podtrzymuje. Dla umocowania i utrzymania różnych form aktywności obywatelskiej i samorządności kluczowe jest dostrzeżenie, że energia ta musi płynąć oddolnie – od ludzi w wyniku ich aktywności. A nie odgórnie – jak się wielu wydaje.
Energia społeczna jest uosobieniem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a mobilizacja do głosowania w wyborach jej uwolnieniem i manifestacją.
Uwolnij energię społeczną – pokaż, że mamy wybór
Wartości demokratyczne są jednym z fundamentów ruchu Open Eyes Economy. Dlatego zadziwia nas liczba osób, które nie chcą głosować. Czas na działanie. Poszukajmy w naszej najbliższej okolicy choćby jednej osoby, która nie planuje udziału wyborach: sąsiad, koleżanka w pracy, wujek, sprzedawca w ulubionym warzywniaku. Porozmawiajmy i namówmy ją do wspólnego udziału w wyborach. Tylko oddolna mobilizacja i wysoka frekwencja w wyborach sprawi, że wyniki wyborów będą odzwierciedlały wolę całego społeczeństwa.
Jak głosować?
- Sprawdź swój okręg wyborczy
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
a) Poprzez wyszukiwarkę obwodowych komisji wyborczych: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/obwodowe/wyszukiwarka
Wybierz województwo, następnie miasto i wyszukaj adres, pod którym jesteś zameldowana/y. W tabeli znajdziesz numer okręgu i adres Komisji Wyborczej.
b) Przez Centralny Rejestr Wyborców:
Dostęp do CRW możesz uzyskać na kilka sposobów:
- przez aplikację mObywatel (po zalogowaniu do serwisu, po lewej stronie przechodzimy do zakładki “Twoje dane”, a następnie wybieramy “Centralny Rejestr Wyborców”. Przed naszymi oczami pojawi się tutaj informacja o miejscu, w którym możemy głosować)
- w wybranym Urzędzie Gminy (składając wniosek o wyciąg z Centralnego Rejestru Wyborców najpóźniej do 10 października 2023
- 15 października 2023 w godzinach pomiędzy 7.00 a 21.00 udaj się do lokalu, w którym znajduje się Twoja obwodowa Komisja Wyborcza i oddaj głos
Każda uprawniona do głosowania osoba głosuje tylko na jedną listę kandydatów do Sejmu i jedną listę kandydatów do Senatu, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony, obok nazwiska jednego z kandydatów z danej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.
Bądź ostrożny – głos oddany na więcej niż jednego kandydata z jeden listy lub postawienie znaku innego niż „X” spowoduje nieważność głosu.
Chcesz głosować gdzie indziej? Nic prostszego
Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania i zmieniać miejsce głosowania. Do 10 października należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Wyborcy z niepełnosprawnością do 2 października mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Więcej informacji: www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania
Co jeszcze możesz zrobić?
Jako aktywy obywatel, możesz dołączyć do Obywatelskiej Kontroli Wyborów i weryfikować sposób przeprowadzenia i wyniki wyborów niezależnie od oficjalnego, państwowego systemu wyborczego. Mąż stanu, członek komisji, obserwator społeczny? Sprawdź na https://okw.info.pl/ i zobacz, która z tych opcji jest dla Ciebie.
Razem uwolnijmy ENERGIĘ SPOŁECZNĄ!