Spotkanie obywatelskie Solidarni w rozwoju “Jak energia aktywistów zmienia demokrację?”

1 czerwca 2024 w strefie społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku w ramach cyklu Solidarni w rozwoju rozmawiać będziemy o aktywności obywatelskiej. Wstęp wolny. Zapraszamy! 

Co się dzieje z demokracją? Jaka jest jej kondycja? Nie brakuje głosów, że następuje jej zmierzch czy nawet upadek. Z drugiej strony w ostatnich miesiącach demokracja w Polsce wręcz dostała nowego wigoru. 

Źródłem siły w demokracji są obywatele: zmobilizowani, zdeterminowani, kompetentni i chętni do pracy na rzecz dobra wspólnego. Tacy, którzy nieustannie stawiają sobie pytania jak dbać o demokrację, jak ją rozwijać, pogłębiać, czynić bardziej sprawną, a jednocześnie włączającą? O tym właśnie będziemy dyskutowali w Gdańsku podczas spotkania obywatelskiego Solidarni w rozwoju: “Jak energia aktywistów zmienia demokrację?”.  

Aktywności obywatelskiej chcemy się przyglądać z różnych perspektyw i w różnych kontekstach: zawodowych, społecznych, środowiskowych czy pokoleniowych. Ważna jest dla nas możliwość pokazania i wysłuchania tych środowisk i kręgów, które nazbyt często ciągle pomijane są milczeniem, niezauważane i niedoceniane. Dotyczy to nie tylko tzw. „prowincji”, ale też migrantów, seniorów czy młodych ludzi.

Spotkanie będzie podzielone na panele:

  • Aktywizm – narzędzia, normy, granice
  • Aktywizm małych i dużych społeczności lokalnych 
  • Aktywizm przybyszy
  • Aktywizm pokoleń. Kto, od kogo i czego może się nauczyć

Głos zabiorą: Cezary Obracht-Prondzyński, Grzegorz Piotrowski, Paweł Szutowicz, Weronika Śmigielska, Katarzyna Batko-Tołuć, Magdalena Muszel, Jakub Możaryn, Olga Lany, Andrzej Stawicki, Katarzyna Czurak, Rafał Mrowicki, Sulisława Borowska, Dominika Lasota, Robert Hojda, Bożena Grzywaczewska, Magdalena Żadkowska, Daria Balabai, Yana Szostak, Jurij Zabijaka, Miroslawa Keryk, Jerzy Hausner.

WSTĘP WOLNY.

Program: https://4czerwca.gdansk.pl/solidarni-w-rozwoju/

Organizatorami strefy społecznej podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich są: Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności. Partnerem spotkania obywatelskiego jest ruch Open Eyes Economy.

Skip to content