
Premiera raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”
Premiera raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”
Z przyjemnością informujemy o zakończeniu prac nad raportem „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”. Jego pełna wersja zostanie zaprezentowana w Krakowie 23 listopada 2022 r. podczas 7. edycji Open Eyes Economy Summit.
Kategoria wiarygodności ekonomicznej opisuje stopniowalną wartość charakteryzującą wszystkie podmioty gospodarcze. Określana za pomocą odpowiednich wskaźników ma wymierne konsekwencje gospodarcze. Niska lub wysoka wiarygodność ekonomiczna może decydować o stopniu wykorzystania potencjału gospodarczego podmiotu. Buduje się ją na wzajemnym zaufaniu stron związanych umową społeczną.
Wiarygodność ekonomiczna państwa oddziałuje na warunki i koszty gospodarowania, ma wpływ na wszystkich jego obywateli. Jest swoistego rodzaju dobrem publicznym, które trzeba podtrzymywać a nie niszczyć. Gdy władza publiczna traci wiarygodność ekonomiczną sięga po propagandę i przekupywanie ważnych dla interesu politycznego grup. Prowadzi to do ograniczenia zaufania do krajowego pieniądza oraz do inflacji. Niska wiarygodność ekonomiczna jest też jednym z czynników odpowiedzialnych za bardzo niski poziom inwestycji prywatnych i produkcyjnych w polskiej gospodarce w ostatnich latach. Nie należy lekceważyć także rosnącego zadłużenia sektora publicznego –nieprawdziwe jest twierdzenie, że dług publiczny nie obciąży przyszłych pokoleń – podkreśla koordynator grupy pracującej nad raportem, prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.
Wskaźniki składowe
Jednym z bezpośrednich następstw obniżonej wiarygodności ekonomicznej naszego państwa jest uporczywość inflacji i niska skuteczność działań antyinflacyjnych, w szczególności polityki pieniężnej. Waży tu między innymi słabość złotego i podwyższona rentowność krajowych papierów skarbowych. Zwalczanie inflacji utrudnia zwłaszcza obniżona wiarygodność NBP i jego organów, a ogólne niskie zaufanie do państwa negatywnie wpływa na zaufanie do systemu danin publicznych i wywiązywania się z obowiązków podatkowych.
Autorzy
O Kongresie Open Eyes Economy Summit
OEES jest corocznym podsumowaniem działalności ruchu społeczno-ekonomicznego zainicjowanego w 2015 roku przez profesora Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego. To interdyscyplinarne spotkanie ludzi myślących odpowiedzialnie o rozwoju społeczno-ekonomicznym naszej cywilizacji, otwarte dla uczestników niezależnie od ich wieku, statusu społecznego, ekonomicznego czy politycznego. Obecność na OEES to doskonała okazja, by posłuchać na żywo niezwykłych osobowości i nawiązać nowe kontakty.
Organizatorem Open Eyes Economy Summit jest Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, której misją jest rozwijanie ekonomii wartości oraz upowszechnianie rozwiązań na niej bazujących w działaniach i debacie publicznej. Nieodłączną częścią działań Fundacji jest również generowanie i upowszechnianie eksperckiej wiedzy w obrębie think tanku OEES HUB, który jest formą współdziałania nauki, biznesu i kultury. Materiały dostępne na portalach think tanku oraz publikacje wydawnictwa Fundacji GAP są przydatnym źródłem wiedzy zarówno dla praktyków poszukujących aktualnych analiz, ekspertów pragnących poszerzyć swoją wiedzę, jak i wszystkich zainteresowanych problematyką poruszaną przez Open Eyes Economy.
Kontakt:
media@oees.pl